Samochód powypadkowy czy nie - jak to sprawdzić?

Sprawdzenie samochoduRynek samochodów używanych niebywale rozrósł się w ostatnich latach. Dziś zakup auta bezpośrednio od poprzedniego właściciela należy raczej do rzadkości. Niewątpliwie wpływ na to ma także fakt, że ogromna ilość pojazdów pochodzi z krajów zachodnich takich jak Niemcy czy Francja.

Niezależnie jednak czy samochód będziemy kupowali od osoby prywatnej, z komisu czy też z jednego z punktów dealerskich musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą nam na w miarę realną ocenę stanu auta.

Historia samochodu

Jednym z najważniejszych spraw jest sprawdzenie historii samochodu. Szczególnie tyczy się to jego przygód związanych z wypadkami czy stłuczkami. Takie informacje są często ukrywane przez sprzedających i w zasadzie w tej kwestii jesteśmy zdani sami na siebie. Poza tym udając się po zakup samochodu weźmy ze sobą postronną osobę mającą jakiekolwiek pojęcie o motoryzacji. Jako osoba, której nie zależy na zakupie, będzie realniej oceniała stan auta niż my. Wróćmy jednak do kwestii związanych z samym przedmiotem zakupu.

Dokładnie przyglądając się miejscom łączeń poszczególnych karoserii, szczególnie elementów nośnych, możemy łatwo określić czy kiedykolwiek były one prostowane. Istnieje jednak ryzyko, że po wypadku auto było naprawiane poprzez wymianę całych elementów co niewątpliwie utrudni diagnozę.

Ogniska rdzy na karoserii

Poza tym do myślenia powinny nam dać wszelkie ogniska rdzy czy też brak jakichkolwiek rys na zewnętrznej powłoce lakieru. Dziś większość aut pokrywana jest specjalną powłoką, która praktycznie całkowicie zabezpiecza je przed rdzewieniem. Brak rys może natomiast sugerować, że samochód był niedawno malowany. Można również sprawdzić czy daty produkcji szyb znajdujące się w ich prawych dolnych rogach odpowiadają wiekowi auta. W czasie wypadku mało prawdopodobne jest by akurat one ocalały. Może to być jednak złudne gdyż sami blacharze przewidując taką sytuację w czasie naprawy wstawiają szyby pochodzące z tego samego roku.

Sprawdzenie auta na drodze

Proponowane przez sprzedawców sprawdzenie samochodu na drodze, niewiele nam pomoże. Chyba, że mamy ogromne wyczucie i zauważymy jakieś niepokojące nas objawy w zachowaniu układu jezdnego. O wiele więcej może nam wyjaśnić wizyta w najbliższym warsztacie mechanicznym gdzie będziemy mogli spokojnie przyjrzeć się podwoziu upatrzonego samochodu.

Niezależnie od zastosowanych metod, przy zakupie auta musimy się kierować zdrowym rozsądkiem i nie pozwalać, by emocje miały wpływ na podejmowane przez nas decyzje.